Čas letní

26.03.18., "literatura"

Změna "času" je bezesporu velice náročná pro lidi s bídným spánkem nebo nedejbože pravidelným denním režimem. Nové pořádky vnesené do každodenního cirkadiánního rytmizování životů můžou přinést nejeden divný pocit a vyvolat nejednu vlnu nevole. Pro nás ostatní toto může posloužit jako cvičení připomínající, jakým syntetickým lidským konstruktem měření času je.

Klasický případ. Je osm hodin večer. Ovšem je po změně času a není těžké odhalit, že ta osmička není pravá, vždyť jde cítit jako sedmička! Cítím že je sedm hodin a klam změny ignoruji velkoryse a s nadhledem. Je to tak! To číslo na hodinách je zcela vymyšlené. Věci, co jdou dělat v sedm, jdou dělat i v devět, ve dvanáct, snad i ve čtyři ráno, budeme-li chtít takto prožít svou novou dnešní čtyřku!

Hodiny nám říkají, jak bychom se měli chovat. Avšak daleko větší zradu na sebe lidstvo ušilo prostřednictvím konceptu vpravdě ďábelského, nazývaného "dny v týdnu". Bylo na čase si už konečně uvědomit, že dny v týdnu nemají skoro žádný význam. Krom toho zjevného, kdy nějaký den musíme udělat nějakou věc, případně je nám něco uděláno, tak ne, dny v týdnu nemají žádnou barvu, žádnou vůni a ještě se tak drze opakují v cyklu po sedmi.

Neděle je krásný případ, protože neděle je líná, zpomalená a zavřená, její večery jsou notorickými zdroji neklidu a příprav na jejího ještě méně oblíbeného následníka. Tolik implicitních předpokladů, jejichž existence v mé mysli slouží jen pro zakotvení v toku času. Být připraven na souboj v divočině! Protože v neděli mě napadne zcela něco jiného než v pondělí.

Co se stane, když se vzbudíte v neděli a prožijete celý den, jakoby snad byla sobota? Nečekaný příliv extra štěstí do vašich životů zamává s vašimi základními hodnotami: dny nemají žádný význam! Můžete být stejně krásní, spokojení a šťastní kdykoliv!

Život je kontinuální série okamžiků. Začne, odehraje se ve své lineární rovině a skončí. Zbytečná klasifikace jeho částí a snaha šuplíkovat věci minulé i budoucí vede k permanentnímu napětí a nedobrovolnému neštěstí. Utišme hlas civilizace a přenesme se do světa, kde letní nebo zimní čas nemají žádnou váhu. Kdy pondělí je jenom stupidní označení pro 24 hodin dlouhé neštěstí lidí kolem nás. Nově nabytá schopnost ignorace všudypřítomných, však stále zbytečných a nezřídka zlovolných syntetických sociálních elementů je dalším krokem ke dlouhodobé, spokojené soběstačnosti.

Dobrou chuť, pokud právě obědváte?
Příjemné hejtování, pokud právě pondělíte!


by Quad
fqs.cz